Choď na obsah Choď na menu
 


STROM K OKUSOVANIU:

V prírode si musia králici potravu sami hladať a niekedy aj ťažko ,,odpracovať". Predovšetkým v zime je možné zvieratá pozorovať, ako sa stavajú na zadné pri kmeňoch stromov a okusujú kôru alebo vetvičky. Práve pri takomto pozorovaní sa objavil nápad stromku k okusovaniu, ktorý aj znudenému králikovi, na ktorého niesú kladené tak veľké nároky, umožní ,,odpracovať" si svoje pamlsky.

Návod na výrobu:

Na základnú dosku zospodu navŕtate/prišroubujete asi 30cm dlhý hranol, prípadne kmeň s kôrou. Ešte pred pripevnením k doske však do dreva vyvŕtajte otvory rôznej veľkosti a v rôznej výške, do ktorých potom upevníte kŕmenie.

Obrazek Obrazek

AKO NAUČIŤ KRÁLIKA PANÁČKOVAŤ:

Presne povedanépanáčkovanie králika učiť nemusíte, pretože sedenie na zadných nohách a vyťahovanie sa do výšky kvôli pozorovaniu okolia patrí k prirodzeným zpôsobom chovania králika. Králik sa vztýči taktiež pre niečo na zub, Pokiaľ ale chcete naučiť panáčkovanie tak povediac ,,na povel", nie je taký tréning ťažký.

Postup:

Začnete tým, že ochočenému králikovi podržíte obľúbený pamlsok vo výške podlahy. Môže to byť mrkva, drops, kukuričný lupienok, púpavový list...Keď to zviera začne okusovať (nie skôr), pomaly ruku s dobrotou zdvíhajte. Nesmie to byť ale príliš rýchlo, aby králik nestratil záujem a neodbehol preč. Odmenu nedržte príliš vysoko- mladí králici môžu stratiť rovnováhu a prepadnúť sa do zadu. ,,Profíci" medzi panáčkujúcimi králikmi nakoniec reagujú aj na obyčajné lúsknutie prstami. Zviera by ste mali ale vždy odmeniť.

Obrazek

SPOLUBÝVAJÚCI:

PSY A MAČKY: pre psy a mačky predstavuje králik korisť. Najľahšie je vzájomné privyknutie u mláďat, ktoré ešte môžete ovplyvniť a vychovávať. Pre istotu by ste ale zvieratá nikdy nemali nechať spoločne bez dozoru. Králika a psa či mačku držte v oddelených miestnostiach tak dlho, pokiaľ nieje králik ochočený. Obidve zvieratá striedavo hlaďte a nechajte druhé zviera vetriť pach na svojích rukách a tele.

                    Obrazek

MORČA: a králik si na seba ľahko zvyknú, pokiaľ sú obidve zvieratá ešte mladé a boli prinesené domov spoločne. Zkuste ich dať od samotného počiatku do jednej veľkej klietky. Ak je králiček samec tak môže morča napádať. Vtedy ho treba dať do inej klietky a taktiež vykastrovať. Štyri mesiace od kastrácie ich musíte držať od seba a potom ich môžete dať znovu spolu do klietky.

Obrazek