Zmyslové vnímanie
Sluch: Králiky vďaka dlhým lievikovitým ušiam veľmi dobre počujú až v rozsahu 360 ° a môžu zaznamenať aj ty najtichšie zvuky. Králiky-barany majú kvôli zveseným ušiam sluchové schopnosti o niečo menšie.
Čuch: Králičí ňufák obsahuje 100 miliónov čuchových buniek, nozdry králika sú pohyblivé. Čuch je veľmi dôležitý najmä pre značkovanie revíru a pre komunikáciu viacerých králikov. Zrak majú králiky nasadený po stranách hlavy, čo zabezpečuje široké zorné pole. Pokusy preukázali, že králiky sú schopné rozlišovať zelenú a červenú farbu, iné farby nerozlišujú. Veľmi dobre však vidia v šeru.
Hmat: ďalším veľmi dôležitým zmyslom je pre králiky aj hmat. Hmatové fúzy tzv. vibrisy sú rozmiestnené a viditeľné najmä okolo papuľky a ňufáka. Práve vďaka ním sa dokáže králik orientovať.
Chuť: králiky majú veľmi dobre vyvinutú chuť dokonca až niekoľko krát lepšie ako ostatné živočíchy. Dokážu rozlišovať 4 základné chute- sladkú, kyslú, horkú, slanú tak isto ako ľudia. Horká chuť im ale vôbec neprekáža ba naopak na púpave si veľmi radi pochutnajú.
Čistokrvný trpasličí králik
Jeho telo je podsadité valcovité, krátky chrbát aj končatiny.
Hlava je veľká k pomeru tela. Zagulatená hlava.
Čelo je široké.
Oči sú veľké.
Uši sú krátke. Priemerná dĺžka u dospelých králikoch je 4,5 až 6 centimetrov.
Krk je skoro nerozoznatelný, hlava je pri tele.
Farba srsti sú iba štandartné farby a krezby. Napríklad čierna farba, biela farba, ....
Kríženci
Telo je dlhé s dlhými koinčatinami.
Hlava je úzka a dlhšia.
Oči sú menšie, menej vystúpené.
Uši sú dlhé. Priemerná dĺžka okolo 6 až 10 centimetrov
Krk je viditeľný, pri krku zúžený.
Farba srsti môže byť viacfarebná alebo všetky farby vyskytujúce sa u králikoch.
veľké plemená:
Belgický obor - 7,0 kg
Maďarský obor - 6,5 kg
Nemecký obrovitý strakoš - 6,0 kg
Moravský obor - 5,5 kg
stredné plemená:
Aljaška - 3,5 kg
Angorský - 3,5 kg
Burgundský - 4,5 kg
Bielopesíkatý - 3,5 kg
Činčila veľká - 4,5 kg
Český albín - 4,0 kg
Český strakoš - 3,6 kg
Durýnsky - 3,6 kg
Francúzsky strieborný - 4,5 kg
Havanský - 3,5 kg
Japonský - 3,7 kg
Kalifornský - 4,0 kg
Kuní veľký - 4,5 kg
Kastorex- 3,5 kg
Nitriansky- 4,5 kg
Novozélandský biely - 4,0 kg
Slovenský sivomodrý rex - 3,5 kg
Trojfarebný strakoš - 3,7 kg
Viedenský modrý - 4,3 kg
Viedenský čierny - 4,3 kg
Viedeský biely - 4,0 kg
Zajačí - 3,5 kg
Malé plemená:
Anglický strakoš - 3,5 kg
Činčila malá - 2,8 kg
Holandský - 2,5 kg
Holičský modrý - 2,5 kg
Kuní - 2,5 kg
Marburský - 2,8 kg
Malý baran - 3,0 kg
Ruský - 2,3 kg
Ohnivý - 2,5 kg
Perlový - 2,5 kg
Rys - 2,5 kg
Saténový - 3,3 kg
Siamský - 2,5 kg
Strieborný čierny - 2,5 kg
Strieborný žltý - 2,5 kg
Králik patrí do skupiny živočíchov závislých výhradne od rastlinnej potravy. Celková dĺžka králičej tráviacej sústavy je od 4 a pol do 5 metrov.
Potravu králik mechanicky spracováva hryzením. V ústnej dutine má 28 zubov, ktoré stále dorastajú. Spracovávaním tvrdého krmiva sa postupne obrusujú a zachovávajú rovnakú dĺžku.
Po spracovaní potravy v ústnej dutine sa krmivo dostáva cez krátky pažerák, meria 10 až 15 centimetrov, do jednoduchého žalúdka, ktorý môže prijať pri stredných plemenách králikov 150 až 200 gramov potravy. Tesne za žalúdkom vystupuje zúžená časť, pylorus, a dvanástnik, ktorý tvorí prechodnú časť medzi žalúdkom a tenkým črevom. Tu ústi žlčovod zo žlčníka, uložený na brušnej strane pečeňových lalokov. Táto časť čreva je obklopená žľazou s vnútorným vylučovaním - pankreasom.
Tenké črevo je najdlhšou časťou tráviaceho systému a jeho celá dĺžka, 2,5 až 3 metre, je vyplnená trávenou kašovitou hmotou. Pravidelným vlnovytým pohybom steny čreva sa hmota premiešava a postupuje ďalej črevom. Tenké črevo ústido ileocekálnej časti, z ktorej pokračuje dvoma smermi. Časť natrávenej hmoty pokračuje do hrubého čreva a časť sa dostáva do slepého čreva. Tvorí ho 30 až 40 centimetrov dlhý a 4 centimetre široký útvar, ktorý slúži aj na zvláštny spôsob trávenia - cekotrofiu. Tieto Produkty sa zvláštnym pohybom dostávajú do hrubého čreva a odtiaľ do konečníkovej časti. Králik si tieto časti vyberá z konečníka a požiera.