Choď na obsah Choď na menu
 


Aké plemeno králika chovať?
Rozhodnúť sa pre výber určitého plemena králikov nie je pre chovateľa ľahké. V súčasnosti sa na svete chová 120-150 plemien králikov približne v 22 farebných rázoch. Na Slovensku sa v súčasnosti chová viac než 50 plemien králikov takmer vo všetkých existujúcich rázoch. Plemena králikov si výsledkom dlhoročnej šľachtickej práce chovateľov. Existuje delenie plemien do jednotlivých skupín podľa rôznych triediacich kritérií, ako sú hmotnosť, dĺžka srsti, druh osrstenia a sfarbenie, úžitkové vlastnosti a pod. Je však veľmi ťažké zaradiť každé plemeno králikov do určitej skupiny s ohľadom na všetky uvedené kritériá.
Podľa tradičného delenia vo vzorníkoch európskych krajín sa plemená králikov rozdeľujú na:

-veľké so živou hmotnosťou nad 5 kg
-stredné so živou hmotnosťou 3,25-5 kg
malé do živou hmotnosťou 2-3,35 kg
-najmenšie(zakrpatené) so živou hmotnosťou 0,7-1,5
-dlhosrsté
-krátkosrsté
Podľa úžitkového zamerania:
-masové
-športovo-úžitkové
-kožušinové

Masové plemená
Králiky masových plemien sú stredne veľké. Ich telo je valcovité, zavalité, prsia široké. Osvalenie chrbta a stehien dobré. Samice sú dosť plodné. Vynikajú dobrou mliekovosťou a dobre sa starajú o mláďatá. Počet mláďat vo vrhoch je vyrovnaný a pohybuje sa okolo 8 kusov. Mláďatá sa vyznačujú rýchlym rastom a vo veku 3 mesiacov dosahujú hmotnosť 2-3 kg. Ideálna hmotnosť králikov je 4-4.8 kg. Srsť je jemná.
Plemená:
-Novozélandský biely
-Kalifornský biely
-Veľký svetlý strieborný
-Nitriansky
-Burgundský
-Český albín
-Kuní veľký
-Meklenburský strakoš

ObrazekNajrozšírenejší je novozélandský a kalifornský biely králik.V poslednom období sa najma na Slovensku rýchlo Rozširuje chov nitrianskeho králika.

Športovo-úžitkové plemená
Rozdeľujeme ich na:
-veľké
-stredné
-malé
-najmenšie

Plemená:
-Králik obor
-Biely obor
-Veľký baran
-Moravský obor
-Maďarský obor
-Činčila veľká
-Anglický baran
-Trojfarebný strakoš
-Novozélandský červený
-Maličký králik
-Rys
-Malý baran
-Holandský
-Ruský
-Siamský.....

Kožušinové
Kožušinové plemená králikov rozdeľujeme podLá druhu srsti na dlhosrsté a krátkosrsté.
Dlhosrsté
Dlhosrsté plemená králikov tvoria dva druhy:angorský králik,ktorý sa vyznačuje jemnou a dlhou srsťou,a líščí králik,ktorý sa používa na imitáciu drahých kožušín.
Angorský králik je jedno z najstarších a najzaujímavejších plemien králikov.Chová sa červenooký a modrooký králik,ako aj v čiernom,bielom,žltom,havanovitom a madagaskarovom farebnom ráze.Najrozšírenejší je biely červenooký typ.(aj môj)Angorský králik sa vyznačuje dobrou osrstenosťou,pekne obrastenými ušnicami,stredne dlhými dobre osrstenými končatinami a jemnou hustou vlnitou srsťou.Srsť je dlhá 30-120 mm,neplsnatie a je čistá.Chov angorských králikov je náročný na čistotu chovného zariadenia.Plodnosť týchto králikov nie je veľká.Mláďatá sa neskoro vyvíjajú;dospievajú vo veku 9 mesiacov,podobne ako veľke plemená.
Obrazek
Líščí králik sa u nás vyskytuje ojedinele.Je vyšľachtený v týchto farebných rázoch:
-biely červenooký
-biely modrooký
-čierny
-modrý
-havanovitý
-žltý
Ideálne hmotnosť týchto králikov je 3-4 kg.Srsť je hustá a plná,dlhá 60-70 mm.
Obrazek
Krátkosrsté
Vyznačujú sa mimoriadne hustou a jemnou srsťou.Jej ideálna dĺžka na chrbte králika je 19-20 mm.
Plemená:
-Kastorex
-Stredné rexy
-Malé rexy
-Najmenšie rexy
Rexovité králiky sú náročné na udržiavanie suchého prostredia a na kŕmenie.Ich plodnosť je priemerná.Sú citlivé na prievan a na otlaky na patách zadných končatín.
Obrazek